projekt: http://www.atcsites.com

Strona główna  ::   Aktualności  ::   Zarząd i członkowie  ::  Linki  ::   Kontakt

projekt: http://www.atcsites.com
projekt: http://www.atcsites.com

Menu główne 

Strona główna

Aktualności

Historia Koła

Zarząd i członkowie

Pomocne linki

Z życia Koła 

Rok 2004

Rok 2005

Rok 2006

Rok 2007

Rok 2008

Rok 2009

Rok 2010

Rok 2011

Rok 2012

Rok 2013

Rok 2014

Rok 2015

 
             Z ŻYCIA KOŁA:  ROK 2005
II Wyjazd techniczno-poznawczy - Elektrownia Wodna Żarnowiec

W dniu 13-18 września 2005 został zorganizowany 5-cio dniowy wyjazd członków Koła PZITB przy BOT Elektrownia Bełchatów S.A. do Elektrowni Wodnej Żarnowiec. W wyjeździe wzięło udział 10 osób - członków Koła. Ustalony plan trasy przejazdu do EW Żarnowiec zakładał noclegi w Sierpcu, Ostrodzie, Malborku oraz w Nadolu nad jeziorem Żarnowieckim.
Pierwszy etap na trasie:
Sierpc
położony jest w centrum Polski, 125 km na północny zachód od Warszawy, na skrzyżowaniu dróg krajowych (Warszawa - Toruń i Łódź - Olsztyn). Leży w dolinie rzeki Sierpienicy, nieopodal jej ujścia do Skrwy, oddzielającej ziemię płocką od ziemi dobrzyńskiej. Jest 20-tysięcznym ośrodkiem miejskim, otoczonym gminami o typowo rolniczym charakterze. Po reformie administracyjnej Sierpc stał się stolicą powiatu. Już w wieku X-XI Sierpc był dość ważnym i dynamicznie rozwijającym się grodem. Sprzyjało temu położenie przy trakcie prowadzącym przez gęste wówczas bory, z Pomorza do Krakowa (szlak bursztynowy). Za datę uzyskania przez Sierpc praw miejskich uważa się 1322 r. (Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.sierpc.pl)
  Zwiedzanie rozpoczeliśmy od Skansenu wsi mazowieckiej. Skansen zajmuje powierzchnię 60,5 ha terenu położonego w administracyjnych granicach miasta Sierpca, nad rzeką Sierpienicą. Swoim zasięgiem Muzeum obejmuje region Mazowsza Północno-Zachodniego. Program zagospodarowania parku obejmował budowę trzech wsi (rzędówkę, wieś przydrożną i przysiółek szlachecki), osady karczemnej i młynarskiej oraz zespołu dworskiego. Na terenie parku dotychczas zgromadzonych było także szereg obiektów małej architektury: kapliczki przydrożne, gołębniki, studnie, bróg, piwnice. Prezentują one budownictwo ludowe z II poł. XIX w. oraz pierwszego ćwierćwiecza XX w. Wystrój wnętrz związany jest z kalendarzem dorocznym. Od grudnia do końca lutego prezentowana jest wystawa "Boże Narodzenie na Mazowszu". Od kwietnia do czerwca zwiedzający mogą podziwiać wystawę "Wielkanoc na Mazowszu". Od połowy czerwca do końca listopada w poszczególnych obiektach pokazane są codzienne zajęcia wiejskie odpowiadające danym okresom kalendarzowym: wypiek chleba, wyrób masła i sera, kiszenie kapusty, pobieranie miodu, suszenie ziół, wyrób nalewek i wina. Wystawa zatytułowana jest: "Rok polski w tradycyjnych, codziennych zajęciach". W XVIII-wiecznej karczmie - "Pohulance" mieści się sklepik z wyrobami sztuki i rękodzieła ludowego oraz część gastronomiczna serwująca potrawy kuchni regionalnej m.in.: wiejski chleb ze smalcem, kluski kartoflane z twarogiem, pierogi, żurek staropolski, zupa grzybowa na kwasie z kapusty, bigos. Na terenie skansenu realizowane były zdjęcia do wielu programów edukacyjnych, krajoznawczych i rozrywkowych oraz filmów:
1988 r. "Gdziekolwiek jest, jeśli jest" - reż. Krzysztof Zanussi
1989 r. "Kapitan Konrad" - reż. Andrzej Kostenko
1992 r. "Szwadron" - reż. Juliusz Machulski
1997/98 "Ogniem i mieczem" - reż. Jerzy Hoffman
1998 r. "Pan Tadeusz" - reż. Andrzej Wajda
Strona o skansenie www.mwmskansen.pl
  Następnym punktem było zwiedzenie Kasztoru Sióstr Benedyktynek z początku XVIII w. oraz zbudowanego na przełomie XVII/XVIII w. drewnianego domu powszechnie zwanego "Kasztelanką". (Piwnice domu pochodzą prawdopodobnie z XVI/XVII w.) Szczególną uwagę zwraca łamany dach polski, który upowszechnił się w Polsce szlacheckiej. Aktualnie zabytek ten został sprzedany w ręce prywatne. Wszelkie remonty i restauracja prowadzona jest za zgodą konserwatora zabytków. Mieliśmy okazję wejść do środka, obejrzeć, zrobić kilka zdjęć, porozmawiać z właścicielką. Aktualnie nie zawsze udaje się zwiedzić zabytki, które znajdują się w rękach prywatnych.
Następny etap na trasie: Ostróda i Kanał Elbląski
Po wieczornym spacerze po pięknie odrestaurowanym starym mieście Ostródy i nabrzeżu nocleg spędziliśmy w ponad stuletnim Hotelu Hindenburg z 1896 roku, by skoro świt ruszyć na przystań aby wypłynąć kanałem elbląskim do Elbląga. Oto poniżej kilka informacji turystycznych o Ostródzie i kanale.
Ostróda jest czwartym, co do liczby mieszkańców miastem województwa warmińsko-mazurskiego, położonym w zachodniej części polskiej krainy jezior i lasów - Mazur. Jest znaczącym centrum turystycznym, odwiedzanym każdego roku przez tysiące turystów z kraju i zagranicy. Przed wojną, nazywano Ostródę "Perłą Mazur" - przemawiać za tym może bliskość piętnastu jezior, w tym aż pięciu w obrębie miasta, tutaj jest też centralny port trzech kanałów. Przepływająca przez Ostródę rzeka Drwęca stanowi swoisty rezerwat przyrody. Największe z jezior, Drwęckie z pięknie zagospodarowanym nabrzeżem znajdującym się w centrum, z kafejkami i pubami, jest jedną z największych atrakcji miasta. Wśród wielu atrakcji tych pięknych i malowniczych terenów poczesne miejsce zajmuje rozgałęziony system żeglugowy Kanału Ostródzko-Elbląskiego, będący nie tylko najdłuższym, ale i najbardziej interesującym pod względem technicznym, unikatowym w skali europejskiej kanałowym szlakiem wodnym.
Łączy on jezioro Drużno z zespołem jezior Ostródzko-Iławskich. Pod względem krajoznawczym i technicznym jest jednym z najciekawszych szlaków wodnych nie tylko w Polsce, ale również w skali światowej. Unikalne w skali europejskiej urządzenia techniczne, jakimi są pochylnie oraz piękny, urozmaicony krajobraz na całej trasie stanowi niezapomnianą atrakcje turystyczną. Oryginalność kanału polega na pokonywaniu 100-metrowej różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni. Pochylnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody. Więcej informacji technicznych oraz historii kanału można znależć na stronie internetowej podanej powyżej.
Zamek w Malborku
Po wrażeniach na trasie Kanału Elbląskiego kolejny dzień tym razem w Malborku przywitał nas deszczem. Na szczęście w tym dniu zaplanowane było zwiedzanie zamku. Zamek zrobił na wszystkich wrażenie, szczególnie swoją wielkością. Po Zamku w ciągu oprowadziła nas pani przewodnik, prawdziwa pasjonatka historii Zamku i jego dnia dzisiejszego. Przekazała nam z wielką pasją jego historię od klasztoru poprzez twierdzę, reprezentacyjną siedzibę władców, garnizon wojskowy aż do muzeum. Okazuje się, co nie wszyscy wiedzą, że Zamek przeszedł w ręce wojsk polskich w XV w. na skutek jego wykupienia przez Kazimierza Jagiellończyka. Dowiedzieliśmy się także o aktualnych problemach z utrzymaniem stanu technicznego Zamku (kłopoty z fundamentami). W 1997 r. Zamek wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Od 2000 roku w drugiej połowie lipca odbywa się przy Zamku impreza pod tytułem "Oblężenie Malborka". Jest to ogromna atrakcja turystyczna. W tych dniach w Malborku odbywa się jarmark rzemiosł średniowiecznych, turniej rycerski, łuczniczy i kuszniczy. Wieczorem na wałach odgrywane jest oblężenie twierdzy przez wojska polskie i litewskie z 1410 roku. Na "Oblężenie.." przybywają do Malborka bractwa rycerskie z całej Polski, są wśród nich też goście zagraniczni.
Wiele ciekawych informacji o Zamku można znależć tutaj.
Ostatni etap - zwiedzanie Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Elektrownia Wodna Żarnowiec jest położona w północno-środkowym regionie Polski na pobrzeżu kaszubskim nad Jeziorem Żarnowieckim. Jest elektrownią szczytowo-pompową. Górny zbiornik jest zbiornikiem sztucznym, natomiast dolny zbiornik stanowi naturalne Jezioro Żarnowieckie. Po Elektrowni oprowadziła grupę specjalistka od nadzoru hydrotechnicznego. Bardzo szczegółowo omówiła system informatycznego monitoringu hydrotechnicznego, szczególnie szczelności górnego - sztucznego zbiornika wody. Niektóre osoby były bardzo zainteresowane gospodarką remontową obiektów hydrotechnicznych oraz występującymi problemami eksploatacyjnymi dotyczącymi obiektów budowlanych. Na zbiorniku górnym grupa zapoznała się z rozwiązaniami zastosowanymi przy remoncie tego zbiornika w ostatnich latach. Bardziej szczegółowe informacje o Elektrowni można znależć tutaj.

Poniżej w galerii kilka zdjęć z różnych miejsc pobytu w czasie wyjazdu.


Galeria zdjęć:
<< 1 | 2 >> 

projekt: http://www.atcsites.com

Rok 2005

Spotkanie noworoczne

Prezentacja techniczna firmy Tikkurila

II Wyjazd
techniczno-poznawczy - Elektrownia Wodna Żarnowiec

Opracowanie i treść ©       Tu wpisz mail'a

Ostatnia aktualizacja 16.04.2013 r.