projekt: http://www.atcsites.com

Strona główna  ::   Aktualności  ::   Zarząd i członkowie  ::  Linki  ::   Kontakt

projekt: http://www.atcsites.com
projekt: http://www.atcsites.com

Menu główne 

Strona główna

Aktualności

Historia Koła

Zarząd i członkowie

Pomocne linki

Z życia Koła 

Rok 2004

Rok 2005

Rok 2006

Rok 2007

Rok 2008

Rok 2009

Rok 2010

Rok 2011

Rok 2012

Rok 2013

Rok 2014

Rok 2015

 
             Z ŻYCIA KOŁA:  ROK 2008



V Wyjazd techniczno-poznawczy - Elektrownia Wodna Dychów


W dniach od 17 do 21 września 2008 r. odbył się V wyjazd techniczno-poznawczy. Tym razem celem wyjazdu była Elektrownia Wodna Dychów w województwie lubuskim. Trasa dojazdu do Elektrowni Dychów prowadziła przez Kalisz, Śmiełów, Kurnik, Puszczykowo, Wolsztyn, Krosno Odrzańskie. Natomiast na drodze powrotnej znalazły się ciekawe miejsca w takich miejscowościach jak Świebodzin, Łagów, Gościkowo, Międzyrzecz, Międzychód i Sieraków. Poniżej kilka informacji o tych miejscach pobytu.
  Kalisz: Jedno z najstarszych miast w Polsce, położone nad Prosną w województwie wielkopolskim. Liczne odkrycia wskazują na to, że okolice Kalisza były ważnym ośrodkiem na trasie "szlaku bursztynowego" wiodącego z imperium rzymskiego na wybrzeże Bałtyku. Do najbardziej znanych zabytków należy m.in.: ratusz, Bazylika pw. NMP, Katedra pw. Św. Mikołaja, fragmenty murów obronnych.
  Pałac w Śmiełowie: Pałac klasycystyczny wzniesiony w 1797 r. dla Andrzeja Ostroróg-Gorzeńskiego przez Stanisława Zawadzkiego Po wybuchu powstania listopadowego w sierpniu 1831 r. w Śmiełowie zatrzymał się na kilka tygodni Adam Mickiewicz. Pałac przyciągał wiele wybitnych postaci ze świata kultury i polityki. Śmiełów odwiedzają między innymi: Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Wojciech Kossak. W pałacu znajduje się aktualnie Muzeum im. Adama Mickiewicza.
  Zamek w Kórniku: Jego początki sięgają średniowiecza. Obronna budowla otoczona fosą, dostęp do niej był możliwy przez most zwodzony oraz spuszczaną okutą kratę. W XVIII wieku Teofilia z Działyńskich przeobraziła średniowieczny zamek w barokowy pałac. Zamek dzisiejszy kształt - neogotycki, o wyglądzie i charakterze nawiązującym do budowli obronnych - zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu . W murach zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra oraz zbiory etnograficzne i przyrodnicze z Australii i Oceanii. Jak głosi legenda: nocami po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofilia z Działyńskich zwana "Białą Damą". Strona muzeum: www.bkpan.poznan.pl/muzeum/
  Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie: W Puszczykowie w starym domu rodziny Fiedlerów mieści się Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. Zgromadzono tutaj szereg eksponatów z 30 wypraw i podróży pisarza. Ekspozycja zewnętrzna "Ogród Tolerancji" obejmuje unikalną w Europie kolekcję monumentów egzotycznych. Znajduje się tutaj także replika flagowego żaglowca Krzysztofa Kolumba - Santa Maria w skali 1:1. Strona muzeum: www.fiedler.pl
  Parowozownia w Wolsztynie: Parowozownia Wolsztyn z 1907 r. jest obecnie jedynym w Europie czynnym skansenem parowozów. Znajduje się tam około 30 parowozów, między innymi parowozy tak unikalnej serii jak Ok 1, czy Ok 22, niemieckie lokomotywy wojenne i polskie konstrukcje powojenne. Dumą parowozowni jest "Piękna Helena", polski parowóz Pm36-2 z 1936 roku. Coroczną tradycją jest organizowana w miesiącu maju "Parada Parowozów".
  Krosno Odrzańskie: Miasto powiatowe położone w widłach rzeki Odry i Bobru. Najstarsze zachowane w piśmie wzmianki o Krośnie pochodzą z 1005 r. Spośród ocalałych zabytków architektury udało nam się zwiedzić Zamek Piastowski zbudowany prawdopodobnie w pocz. XIII w. przez Henryka I Brodatego, miejsce jego śmierci w 1238 r., miejsce schronienia jego żony Jadwigi i synowej Anny podczas najazdu tatarskiego w 1241 r. W tej chwili zamek jest w części odbudowany. Fara Maryjna - najlepiej widoczny obiekt architektoniczny stojący na rynku z charakterystyczną wieżą - jej blaszany hełm ma trzy kondygnacje. Stalowy most na Odrze, powstały 100 lat temu z okazji dziewięćsetlecia miasta. Stalowy kraciak, dziś uważany jest za perłę inżynierii.
  Zwiedzanie Elektrowni Wodnej Dychów:
Elektrownia Dychów jest elektrownią szczytowo-pompową wykorzystując naturalny dopływ rzeki Bóbr. Wchodzi w skład Zespołu Elektrowni Wodnych Dychów S.A. Obiekt był budowany przez Niemców przed II wojną światową. Do 1968 r. była największym obiektem hydroenergetycznym w Polsce. Mimo, że liczy ponad 70 lat znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym, o czym mogliśmy się naocznie przekonać. W czasie krótkiego pobytu udało nam się zwiedzić obiekty elektrowni, przekazano nam szereg informacji na temat innych elektrowni wchodzących w skład Zespołu Elektrowni Wodnych Dychów S.A.. Ze zdjęć mogliśmy zapoznać się z katastrofą budowlaną jaką było osunięcie się skarpy przy zamku wodnym w 1997 r.. Więcej informacji na temat elektrowni można znaleźć na stronie: www.zewdsa.com.pl
  Świebodzin: Dawny gród słowiański, prawa miejskie uzyskał w 1319 roku, obecnie stolica powiatu oraz gminy. Zwiedziliśmy późnogotycki kościół parafialny św. Michała z XV wieku. Jego wnętrze nakryte zostało efektownym sklepieniem sieciowym, w kaplicach gwiaździstym i rzadko spotykanym kryształowym. We wnętrzu zachowane cenne wyposażenie: późnogotycki tryptyk św. Anny w ołtarzu głównym i Ukrzyżowanie oraz rokokowy ołtarz Najświętszej Marii Panny. Kościół wyróżnia się także tym, iż jest szerszy niż dłuższy. Z wieży ratusza zwieńczonej krenelażem, podziwialiśmy panoramę miasta. Ratusz pochodzi z XVI wieku, posiada ciekawą elewację w neostylowych formach nawiązujących do gotyku i renesansu.
  Łagów: Ośrodek turystyczny i wypoczynkowy, zwany perłą ziemi lubuskiej. W Łagowie znajduje się zamek joannitów, z wysoką na 35 metrów wieżą. Wewnątrz znajduje się m.in. sala gotycka ze sklepieniem wspartym na jednym filarze. Pierwotnie wieś była własnością Templariuszy, a od 1285 była siedzibą komandorii tego zakonu W 1347 r. margrabia rządzący tamtymi terenami sprzedał Łagów Zakonowi Joannitów.
  Gościkowo: Dawniej Paradyż - wieś w powiecie świebodzińskim. Znajduje się tam pocysterski zespół klasztorny z XIII-XIV w., w którym aktualnie znajduje się wyższe seminarium duchowne. Z historią oraz restauracją klasztoru oraz Kościoła Najśw. M. Panny i Św. Marcina zapoznał nas miejscowy przewodnik. W czasie zwiedzania kościoła można było wczuć się w piękny i czysty dźwięk organów.
  Międzyrzecki Rejon Umocniony: został zbudowany przez Niemców w latach międzywojennych i w czasie II wojny światowej w celu obrony wschodniej rubieży III Rzeszy. Fortyfikacje tworzyły system kilkudziesięciu żelbetowych bunkrów. Około 21 z nich było połączonych za pomocą podziemnych korytarzy znajdujących się na głębokości 30-50 m, tworzących istny labirynt i łącznej długości około 30 km! W roku 1980 w części Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego utworzono rezerwat faunistyczny nietoperzy. Celem utworzenia rezerwatu była ochrona populacji zimujących w podziemiach nietoperzy. Zwiedzanie podziemi na terenie Gminy Miedzyrzecza jest możliwe tylko z przewodnikiem w wyznaczonej części turystycznej, która znajduje się w miejscowości Pniewo
  Międzyrzecz: Międzyrzecz należy do najstarszych grodów na ziemiach polskich. Całkowicie pewne informacje o nim pochodzą już z 1005r.. z "Kroniki" Thietmara. Do najciekawszych zabytków należy: zamek wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego na terenie dawnego grodu w XIV wieku, oraz ratusz usytuowany w centralnym punkcie miasta, wzniesiony mocą przywileju Stefana Batorego w 1581 roku.
  Sieraków: Pierwsza wzmianka o Sierakowie pochodzi z 1251 r. Prawa miejskie Sieraków otrzymał przed 1388 r. Największy rozkwit Sierakowa nastąpił w XVII w., dzięki rodzinie Opalińskich. Powstał wtedy m.in. wyjątkowo cenny kościół pobernardyński. Dwór Opalińskich należał do najbardziej okazałych w Polsce. Przedostatnią dziedziczką miasta z rodu Opalińskich była Katarzyna, żona króla Stanisława Leszczyńskiego. Ich córka Maria została żoną króla Francji Ludwika XV. Sieraków słynie między innymi z założonej w 1829 r. stadninie ogierów.
  Turniej w Kręgle o Puchar Przewodniczącego Koła
W czasie wyjazdu jednym z punktów programu był I Turniej w Kręgle o Puchar Przewodniczącego Koła. Turniej ten zorganizowaliśmy w nowo otwartym centrum bowlingowym w Międzychodzie "Via Bowling Center". Byliśmy pierwszymi, którzy testowali nową kręgielnię. Oczywiście w zawodach wystartowała cała grupa, bez wyjątku. Każdy z uczestników otrzymał koszulkę z logo PGE. Sportowej walki i emocji było dużo (oczywiście na wesoło), wszyscy bawili się wyśmienicie. Na końcu zwycięzca otrzymał pamiątkowy puchar, a pierwsza trójka nagrody. Wszyscy otrzymali ponadto dużą dawkę ruchu i pozytywnych emocji. Puchar zdobył kolega z zaprzyjaźnionej organizacji SEP - Robert Paluszkiewicz. Drugie miejsce zajął kolega Grzegorz Jackowski, a trzecie koleżanka Elżbieta Wiercińska. Mamy nadzieję, że Przewodniczący Koła, w przyszłym roku ufunduje kolejny puchar na kolejny II Turniej.

Poniżej kilka zdjęć w galerii:

Galeria zdjęć:



strony << 1 | 2 | 3 >>

projekt: http://www.atcsites.com

Rok 2008

Spotkanie noworoczne

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze

Szkolenie firmy Oliva

Wyjazd techniczno-turystyczny do Żółkwi na Ukrainie

Udział członków Koła w spisywaniu szkód trąby powietrznej w Gminie Gorzkowice

V Wyjazd techniczno-poznawczy - Elektrownia Wodna Dychów

Dzień Budowlańca 2008

Opracowanie i treść ©       Tu wpisz mail'a

Ostatnia aktualizacja 16.04.2013 r.