projekt: http://www.atcsites.com

Strona główna  ::   Aktualności  ::   Zarząd i członkowie  ::  Linki  ::   Kontakt

projekt: http://www.atcsites.com
projekt: http://www.atcsites.com

Menu główne 

Strona główna

Aktualności

Historia Koła

Zarząd i członkowie

Pomocne linki

Z życia Koła 

Rok 2004

Rok 2005

Rok 2006

Rok 2007

Rok 2008

Rok 2009

Rok 2010

Rok 2011

Rok 2012

Rok 2013

Rok 2014

Rok 2015

Rok 2016

 
             Z ŻYCIA KOŁA:  ROK 2014Spotkanie noworoczne 2013/2014

 Corocznym zwyczajem w styczniu odbyło się noworoczne spotkanie koleżeńskie. Na spotkaniu podsumowano działalność koła za 2013 rok oraz nakreślono plan działania na rok 2014. Ze względu na rezygnację kol. Tomasza Wolskiego z pełnienia funkcji przewodniczącego koła odbyły się wybory na to stanowisko. Zdecydowaną większością głosów przyjęto kandydaturę kol. Krzysztofa Lesiakowskiego, który został przewodniczącym koła.
Autor: Anna Zarzycka

Poniżej kilka zdjęć w galerii:


VIII wyjazd techniczno-poznawczy - Elektrownia Wodna Ołownik

 W dniach od 11 do 15 czerwca 2014 r. odbył się VIII wyjazd techniczno-poznawczy. Celem wyjazdu było poznanie Elektrowni Wodnej Ołownik w województwie warmińsko-mazurskim oraz zwiedzenie ciekawych miejsc tego regionu. Wyjazd w części sponsorowany był przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna z siedzibą w Bełchatowie (www.pgegiek.pl).
Na pierwszy punkt postoju wybrano miejscowość Ryn, gdzie nocowaliśmy w przyjemnym ośrodku "Wichrowe wzgórza" nad brzegiem jeziora Ryn.
Następnego dnia zwiedzaliśmy budowle militarne w Mamerkach nad jeziorem Mamry, które w czasie II wojny światowej stanowiły bazę Wermachtu. Mamerki w latach 1941-1944 było samowystarczalnym "miastem" chronionym przez zmechanizowany batalion wartowniczy. W Mamerkach został opracowany spisek na Adolfa Hitlera zakończony nieudanym zamachem. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.mamerki.com.
W dalszej kolejności zwiedzaliśmy budowle hydrotechniczne Kanału Mazurskiego. Obejrzeliśmy śluzę w Leśniewie Górnym, która posiada komorę o głębokości 21 m, szerokości 7,5 m, długości 46 m. Do prawie ukończonej budowli położonej w środku lasu nie zdążono doprowadzić kanału. Kanał Mazurski nigdy nie został ukończony, miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem poprzez rzeki Łynę i Pregołę. Budowę kanału rozpoczęto w 1911 roku, po raz pierwszy została ona przerwana przez I wojnę światową. Drugi etap, energicznie prowadzony od 1934 roku przerwały działania wojenne, po zakończeniu wojny budowa nie została wznowiona (www.kanalmazurski.pl).
Ważnym punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Elektrowni Wodnej w Ołowniku na rzece Węgorapie. Jest to nowoczesna, mała elektrownia wodna, która powstała w 2002r. w miejscu wcześniejszej, zbudowanej w okresie międzywojennym. Woda została spiętrzona na wysokość 5 m, elektrownia wyposażona jest w dwie turbiny Kaplana, moc turbin 2 x 200kW. Zalew utworzony przez zaporę tworzy jedno z najlepszych łowisk ryb na Mazurach. Bogaty we wrażenia dzień zakończyliśmy ogniskiem z pieczeniem kiełbasek w miejscowości Burdeniszki, gdzie mieliśmy dwa noclegi.
Głównym punktem trzeciego dnia naszego wyjazdu był spływ kajakowy Czarną Hańczą na odcinku Dworczysko - Mikaszówka. Czterogodzinna trasa spływu obejmowała przepłynięcie Czarną Hańczą i wodowanie na śluzie Mikaszówka (śluza wybudowana w 1828r., różnica poziomów 2,44m). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.kanal-augustowski.pl. Spływ dostarczył uczestnikom wielu wrażeń, w pięknej scenerii i przy bardzo urozmaiconej pogodzie (słońce, deszcz, grad) wszystkim było bardzo wesoło. Wiele emocji przeżyliśmy płynąc z "walecznym" łabędziem lub wznosząc się na wodzie w kajakach w czasie "śluzowania".
Następną atrakcją turystyczną było zwiedzanie klasztoru pokamedulskiego nad jeziorem Wigry. Na terenie klasztoru przebywał w 1999r. papież Jan Paweł II. Więcej informacji dotyczących historii tego pięknego miejsca można uzyskać na stronie: www.wigry.win.pl.
Kolejny dzień naszego wyjazdu techniczno-poznawczego obejmował zwiedzanie unikatowych mostów w Stańczykach. Mosty to elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180m, wysokości do 36,5m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Architektura wyglądem przypomina rzymskie akwedukty (więcej informacji: http://mazury-free.pl/informator-turystyczny.html).
Po zakwaterowaniu w ośrodku wypoczynkowym "Za mostkiem" w Studzienicznej koło Augustowa zwiedziliśmy tę ciekawą miejscowość. W Studzienicznej znajduje się zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplica NMP, do której prowadzi wąska grobla. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obok niej znajduje się studnia, według miejscowej legendy zawiera ona "cudowną wodę, która leczy choroby" (www.sanktuarium-studzieniczna.pl).
Wieczorem wybraliśmy się do Augustowa do kręgielni "Garaż" i walczyliśmy o puchar prezesa naszego koła PZITB w V Turnieju w kręgle. Jak zwykle było bardzo wesoło i emocji sportowych nie brakowało.
Autor: Anna Zarzycka

Poniżej kilka zdjęć w galerii:


Dzień Budowlańca 2014

 W dniu 26 września 2014r. odbyły się coroczne obchody Dnia Budowlańca. Uroczystość odbyła się w Dworku ''Stara Szkoła'' w Grocholicach. Wśród zaproszonych gości byli: Dyrektor Oddziału Elektrownia Bełchatów, Dyrektor Techniczny, Główny Inżynier ds. Utrzymania Ruchu, przedstawiciele wielu firm związanych z budownictwem działających na terenie naszej elektrowni, przewodniczący Oddziału Piotrkowskiego PZITB, przedstawiciele kół ze stowarzyszeń SEP i SIMP oraz członkowie naszego koła. Uroczyście podziękowano byłemu przewodniczącemu kol. Tomaszowi Wolskiemu za wiele lat twórczej pracy w kole PZITB. Część seminaryjna zawierała wystąpienie firmy PERI na temat wykonywania nowoczesnych deskowań. W drugiej części organizatorzy postanowili sprawdzić wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne (oczywiście na wesoło) z zakresu budownictwa zgłoszonych drużyn. Jaki był przebieg zmagań można zobaczyć w załączonej galerii zdjęć.
Autor: Anna Zarzycka

Poniżej kilka zdjęć w galerii:


Seminarium techniczne z zakresu geologii i geotechniki

 W dniu 24 października odbyło się szkolenie techniczne z dziedziny geologii i geotechniki, prowadził je pan Jan Szataniak, który przez wiele lat pracował jako geolog w Elektrowni Bełchatów.
Program seminarium obejmował następujące zagadnienia:
- wymagania prawne określające rodzaje sporządzanych dokumentacji geologicznych i geotechnicznych
- zakres i rodzaje prac geologicznych dotyczących odbiorów geotechnicznych wykopów fundamentowych oraz kształtowanych nasypów
- uwarunkowania geologiczno - inżynierskie rejonu lokalizacji obiektów Elektrowni Bełchatów.
Autor: Anna Zarzycka

Poniżej kilka zdjęć w galerii:


projekt: http://www.atcsites.com

Rok 2014

Spotkanie noworoczne

VIII wyjazd techniczno-poznawczy - Elektrownia Wodna Ołownik

Dzień Budowlańca 2014

Seminarium techniczne z zakresu geologii i geotechniki

Opracowanie i treść ©       Tu wpisz mail'a

Ostatnia aktualizacja 17.04.2015 r.